Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri əlilliyi olan şəxslərin hüquqları ilə bağlı dəyirmi masada çıxış edib
19-04-2022 1741 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov Azərbaycana Birgə Yardım (UAFA) təşkilatının Gəncə İcma Əsaslı Reabilitasiya Mərkəzinin Gəncə şəhəri Məhsəti Gəncəvi Mərkəzində “Əlilliyi olan uşaqların rifahı üçün sosial xidmətlərin rolu” mövzusunda təşkil etdiyi dəyirmi masada çıxış edib.
Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti, dövlət qurumları, QHT və KİV nümayəndələrinin  iştirakı ilə  keçirilən tədbirdə   əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmininin Ombudsman tərəfindən daim diqqət mərkəzində saxlanıldığı və S.Əliyevanın təşəbbüsü ilə Ombudsman Aparatının strukturunda yeni sektor yaradıldığı bildirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ombudsman və onun Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması, saxlanma şəraiti və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarının araşdırılması məqsədilə mütəmadi olaraq monitorinqlər həyata keçirilir.
Çıxışda Ombudsman tərəfindən sosial xidmət müəssisələrində dövlət təminatında yaşayan əlilliyi olan şəxslərin və ahılların hüquqlarının müdafiəsinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə səlahiyyətli dövlət qurumlarına  müraciətlər edildiyi bildirilib.
Dəyirmi masada digər dövlət qurumlarının nümayəndələri və QHT təmsilçiləri də çıxış ediblər. Tədbirdə əlilliyi olan şəxslərin üzləşdikləri problemlər geniş müzakirə olunub.

The head of the Ombudsman's Ganja Regional Center spoke at a roundtable on the rights of persons with disabilities
19-04-2022 1742 dəfə oxunub
The head of the Ombudsman's Ganja Regional Center Mr. Sabuhi Abbasov spoke at a roundtable dedicated to the topic "The role of social services for the welfare of children with disabilities" organized by the United Aid for Azerbaijan (UAFA) Ganja Community-Based Rehabilitation Center in Ganja in the Center named after Mahsati Ganjavi.
The event brought together the representatives of the Ganja City Executive Power, state agencies, NGOs, and the media. The representative of the Ombudsman Institution said that Azerbaijani Ombudsman always focuses on effectively ensuring the rights of people with disabilities (PWDs) and added that for this reason, a specific unit on PWDs rights was established within the premises of the Ombudsman Institution on the initiative of Sabina Aliyeva.
?t was said that Ombudsman and its NPM Group conduct systematic visits to ensure the efficacy of the protection of the rights of PWDs and improvement of their detention conditions and treatment issues in places where people cannot leave at will.
?t was also noted that the Ombudsman issues inquiries and requests to relevant competent state agencies to increase the effectiveness of ensuring the rights of PWDs and older persons, residing in state-owned social-service institutions.
The other participants and NGOs also spoke at the round table and the problems faced by PWDs were widely discussed at the event.