Ombudsman Aparatında BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının eksperti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) eksperti Natalia Qolovko ilə görüş keçirilib.
Görüşdə qonağa Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən səlahiyyətləri çərçivəsindəgörülmüş işlər, dövlət orqanları, beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə geniş əlaqələri, habelə ictimai iştirakçılığın təmini,“Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”nda nəzərdə tutulmuş, əhalinin sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmini və ətraf mühitin çirkləndirilməsinin qarşısının alınması məqsədilə ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı ölkədə görülmüş işlər barədə geniş məlumat təqdim olunub.
Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinə hərbi təcavüzü və 30 ilə yaxın davam etmiş işğal dövründə Azərbaycan ərazilərində ətraf mühitə, bioloji müxtəlifliyə, meşələrə, yeraltı və yerüstü təbii ehtiyatlara vurduğu ciddi ziyanı nəzərə almaması, ekoloji terror aktları törədərək həll yolu kimi meşələrin yandırılmasını öz hərbi məqsədləri üçün istifadə etməsi və ekosid cinayətləri törətməsi, bununla bağlı Azərbaycan Ombudsmanının faktlar əsasında beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə ünvanladığı bəyanat və müraciətlər beynəlxalq ekspertin diqqətinə çatdırılıb.
Hüquq müdafiə mexanizmlərinə çatımlılıq, mövcud pandemiya dövründə Müvəkkilin fəaliyyəti, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində nəzərdə tutulmuş hədəflərin icrası, insan hüquqları sahəsində müraciət imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzi və7/24 rejimində fəaliyyətin effektivliyi, eləcə də poçt, onlayn müraciət, e-mail, faks, sosial şəbəkələr vasitəsilə mövcud müraciət imkanları Ombudsman Aparatı rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə tərəfindən diqqətə çatdırılıb.
BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının ölkə üzrə 3-cü “Ətraf mühitə dair fəaliyyətin icmal hesabatı”nın hazırlanması ilə əlaqədər məlumatların toplanması məqsədi daşıyan görüşdə beynəlxalq ekspertin Ombudsmanın geniş fəaliyyəti ilə bağlı sualları ətraflı cavablandırılıb.
Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən Vətən müharibəsi və postmüharibə dövründə Ermənistanın törətdiyi ekoloji cinayətlərin ifşası və qarşısının alınması məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlanmış bəyanat və müraciətlərin nüsxələribeynəlxalq ekspertə təqdim olunub.

A meeting with an Expert of the UNECE was held at the Ombudsman Office Mətn
A meeting with Ms. Natalia Golovko, expert of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) was held at the Ombudsman Office of Azerbaijan.
During the meeting, the guest was informed about the work done by the Azerbaijani Ombudsman within her competencies, cooperation with public agencies, international organizations, and civil society organizations, as well as state of ensuring public participation in the "National Action Program to increase the effectiveness of protection of human rights and freedoms in Azerbaijan".
The guest was also given extensive information about the environmental activities, including national measures taken for ensuring the right to life in a healthy environment.
The facts of Armenia’s neglect to serious damages to the environment, including biodiversity, forests, natural resources caused by its own military aggression against and in the territories of Azerbaijan held under occupation for around three decades, ecocide, burning forests for its own military purpose as a result of its ecological terror, as well as the relevant statements and public appeals, issued by the Ombudsman to convey those facts to the international organizations and world community, have been brought to the attention of the expert.
The guest was also briefed about access to legal protection mechanisms, Ombudsman’s activity during the COVID-19 pandemic, implementation of SDGs, the work of the unified and round clock 916 Call Center, mail, online application form, e-mail, fax, and social networks, all of which improved by the Ombudsman for the effective accessibility.
The questions of Ms. Golovko were answered during the meeting, which was aimed at collecting necessary data for the preparation of the UNECE Third Environmental Performance Review (EPR) of Azerbaijan.
The guest was presented the hard copies of the Ombudsman’s statements and appeals about ecological crimes committed by Armenia during the conflict and post-conflict periods.