Ombudsman Səbinə Əliyeva “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi Ləman Qafarzadə ilə görüşüb.
Görüş zamanı Səbinə Əliyeva ilk növbədə L.Qafarzadəni təbrik edib, Ombudsmanın Aparatı və regional mərkəzlərinin fəaliyyəti, 44 günlük Vətən müharibəsi və postmüharibə dövründə gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Daha sonra Ombudsman son zamanlar təsisatın institusional strukturunda həyata keçirilmiş yeniliklər barəsində məlumat verərək, səlahiyyətlərin icrası və müvafiq sahədə ümumi fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə Aparatda İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin yaradıldığını qeyd edib.
Görüşdə gənclərin peşəkar kadrlar kimi formalaşmasında dövlətin maraqlı olduğu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin insan kapitalının inkişafı, gənclərin dövlət idarəetmə orqanlarında məsul vəzifələrə cəlb olunması, bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu siyasətin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilib.
Bununla yanaşı, Ombudsman gənc müdavimlərə, ixtisaslaşmaya cəlb olunmuş şəxslərə, hakimlərə, vəkillərə, dövlət qulluqçularına, hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarına və hərbçilərə ünvanlanan maarifləndirici tədbirlərin təşkilindən danışıb. Qeyd edilib ki, hər il müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin tələbə və magistrantları təsisatda səmərəli istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsi keçirlər, habelə insan hüquqları üzrə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması prosesinə dəstək verilir.
Görüşdə Müvəkkil milli preventiv mexanizm mandatı çərçivəsində həyata keçirilən başçəkmələr haqqında da məlumat verib. O, bildirib ki, başçəkmələrin nəticələri mütəmadi şəkildə təhlil edilir, zəruri hallarda müvafiq müəssisələrdə işin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflərlə aidiyyəti dövlət qurumlarına müraciətlər və təkliflər ünvanlanır. Ombudsman başçəkmələr zamanı əhalinin sosial cəhətdən həssas qruplarının, o cümlədən uşaqların, qadınların, əlilliyi olan şəxslərin və ahılların hüquqlarının təmini istiqamətində əldə olunmuş nəticələrdən danışıb.
Ombudsman L.Qafarzadənin vətəndaş müraciətləri ilə bağlı praktiki işlərə cəlb olunmasını tövsiyə edib, uşaqların və əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarına dair layihənin hazırlanması ilə bağlı tapşırıqlarını diqqətə çatdırıb.
L.Qafarzadə insan hüquqları, xüsusilə əlilliyi olan şəxslərin hüquqları sahəsində S.Əliyevanın elmi-pedaqoji, yerli və beynəlxalq praktiki təcrübəsinin zəngin olduğunu qeyd edərək, bu sahədə yeni bilik və bacarıqlara yiyələnmək istədiyini bildirib.

Ombudsman Sabina Aliyeva met with the winner of the “Yüksəliş” (Rise) Competition
The Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva met with the winner of the “Yüksəliş” (Rise) Competition, Ms. Leman Gafarzadeh.
During the meeting, Ms. Sabina Aliyeva, first of all, congratulated Ms. Gafarzadeh and informed her about the activities of the Ombudsman Office and Regional Centers, as well as the work done during the 44-day Patriotic War and aftermath.
Afterward, the Ombudsman briefed about the recent developments in the structural transformations in the Institution and underlined the establishment of the Department for the Protection of the Right to Information in order to further improve the implementation of powers and general activities in the relevant field.
It was noted at the meeting that the State is interested in the formation of young people as professionals, and the successful policy pursued by President Ilham Aliyev is aimed at developing human capital, involving young people to run official positions in government, and acquisition of knowledge and skills.
In addition, the Ombudsman spoke about the educational events for young people, people involved in specialization, judges, lawyers, civil servants, law enforcement officers, and the military. It was noted that effective internship and research at the Ombudsman Office are annually undergone by students and masters of various higher education institutions, as well as the process of training highly qualified personnel in human rights is supported.
During the meeting, the Commissioner also gave detailed information about the visits carried out within the national preventive mechanism (NPM) mandate. She said that the outcomes of the visits are regularly analyzed, and if necessary, appeals and suggestions are sent to the relevant government agencies with proposals to improve the work of relevant stakeholders. During the monitoring visits, the Ombudsman spoke about the results achieved in ensuring the rights of socially vulnerable groups, including children, women, people with disabilities (PWDs), and the elderly.
The Ombudsman recommended that Ms. Gafarzadeh be involved in practical work on citizens' appeals, and gave her instructions on how to prepare a project on the rights of children and PWDs.
Noting that Ms. Aliyeva has rich scientific-pedagogical local and international practical experience in the field of human rights, especially the PWDs’ rights, Ms. Gafarzadeh expressed her wish to acquire new knowledge and skills in the concerned fields.