Ombudsmanın regional mərkəzləri Zəfər Günü münasibətilə tədbirlər keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Cəlilabad, Şəki, Gəncə və Quba regional mərkəzləri tərəfindən Zəfər Gününə həsr edilmiş bir sıra tədbirlər təşkil edilib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi 8 Noyabr – Zəfər Günü ilə əlaqədar “Şanlı qələbəmiz dövlətçilik tariximizin zəfər salnaməsidir” mövzusunda Cəlilabad şəhər 8 saylı humanitar və texniki fənlər təmayüllü məktəb-liseydə və Lənkəran rayonunun Girdəni kəndində tədbir keçirib. Tədbirlərdə müəllimlər, yuxarı sinif şagirdləri, Vətən müharibəsi iştirakçıları, qazilər və fəal gənclər iştirak ediblər.
Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Zəfər Günü ilə əlaqədar Qəbələ və İsmayıllı rayonlarının Heydər Əliyev Mərkəzləri ilə birgə həmin rayonların müəssisə, idarə və təşkilatlarının əməkdaşlarının, Vətən müharibəsi iştirakçılarının və gənclərin iştirakı ilə “Zəfər yolumuz” mövzusunda videokonfrans keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi isə Yevlax Rayon Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə “Şanlı tariximiz, Zəfər Yolumuz” mövzusunda onlayn konfrans təşkil edib. Regional Mərkəzin rəhbəri Gəncə Şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyada şəhid ailələrinin nümayəndələrinin, qazilərin, şagirdlərin və müəllimlərin iştirakı ilə təşkil edilmiş tədbirdə iştirak edib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzinin, Xaçmaz Gənclər və İdman İdarəsi və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Quba bölgəsi üzrə şöbəsinin, Quba Regional “ASAN Xidmət” Mərkəzində Ədliyyə Nazirliyinin Qeydiyyat şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə videokonfrans rejimində Zəfər Günü və Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirib.
Tədbirlərdə 2020-ci il sentyabrın 27-dən etibarən başlanmış və 44 gün davam etmiş hərbi əməliyyatlar nəticəsində Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun ümumilikdə 300-dən çox yaşayış məntəqəsini işğaldan azad etməklə şərəfli bir missiyanı böyük qəhrəmanlıqla yerinə yetirdiyi qeyd edilib. Noyabrın 8-də Azərbaycan xalqı üçün böyük rəmzi məna daşıyan, Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin azad edilməsinin isə dünya hərb tarixinə düşəcək unikal hərbi əməliyyatlardan olduğu bildirilib. Vurğulanıb ki, dövlət suverenliyimizin rəmzi, qürur mənbəyimiz olan Azərbaycan bayrağı uzun illər düşmən tapdağı altında olmuş torpaqlarımızda bu gün qürurla dalğalanır.
Ombudsmanın regional mərkəzlərinin rəhbərləri çıxışlarında şəhid ailələri və qazilərin qayğılarının təsisat tərəfindən daim diqqətdə saxlanıldığını bildiriblər. Bundan başqa, Ermənistanın törətdiyi cinayətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində Ombudsmanın fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Tədbirlərdə digər iştirakçılar da rəşadətli Azərbaycan ordusunun tarixi zəfəri barəsində fikirlərini bölüşüblər.

Regional Centers of the Ombudsman held events on the occasion of Victory Day
Jalilabad, Sheki, Ganja, and Guba Regional Centers of the Ombudsman of Azerbaijan organized a number of events dedicated to Victory Day.
The Ombudsman's Jalilabad Regional Center held an event on "Our glorious victory is a chronicle of the victory of our statehood history" dedicated to November 8 - Victory Day in Jalilabad city school-lyceum No. 8 and Girdeni village of Lankaran region. The events were attended by teachers, high school students, participants of the Patriotic War, veterans, and youth activists.
In connection with the Victory Day, Sheki Regional Center together with the Heydar Aliyev Centers of Gabala and Ismayilli regions held a video conference on "Our path to victory" with the participation of employees of various stakeholders of those regions, participants of the Patriotic War, and youth.
The Ombudsman’s Ganja Regional Center jointly with the Yevlakh District Heydar Aliyev Center organized an online conference on "Our glorious history, our path to victory." Also, the head of the Regional Center took part in an event organized at the Ganja City Integrated Training Gymnasium of Boarding Type with the participation of representatives of the families of martyrs, veterans, students, and teachers.
The Guba Regional Center in cooperation with Khachmaz City Youth and Sports Department and the State Committee for Work with Religious Organizations, "ASAN Service"  Center in Guba held a video conference on Victory Day and State Flag Day.
During the events, it was said our brave army liberated more than 300 settlements within 44-day of hostilities launched since September 27, 2020, under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev. It was also underlined that the liberation of Shusha on November 8, the crown of Karabakh, which has a great symbolic meaning for the people of Azerbaijan, is one of the greatest operations in military history. It was stressed that the flag of Azerbaijan, a symbol of our state sovereignty is proudly waving in our lands, which have been under enemy occupation for many years.
In their speeches, the representatives of the Ombudsman's regional centers mentioned that the Ombudsman institution always pays attention to the care of the families of martyrs and veterans, and also gave information on how the Ombudsman conveyed the facts of international crimes committed by Armenia to the international community.