Ombudsman İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının nümayəndə heyəti ilə birlikdə faktaraşdırıcı missiyanı Tərtər rayonunda davam etdirir
17-09-2021 1336 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) prezidenti, Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoçun rəhbərlik etdiyi və Assosiasiyanın Baş katibinin müşaviri Muhammed Caved Qaninin də iştirak etdiyi nümayəndə heyəti 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən ağır artilleriya və iriçaplı silahlardan ən çox atəşə məruz qalmış Tərtər rayonunda faktaraşdırıcı missiya həyata keçiriblər.
Səfərin əsas məqsədi Tərtər rayonunda yerində araşdırmalar aparmaq, sübutlar toplamaq və əldə edilən nəticələr əsasında hesabat hazırlayaraq beynəlxalq təşkilatlara göndərməkdən ibarətdir.
Nümayəndə heyəti ağır artilleriya və raket hücumları nəticəsində çoxsaylı insan tələfatının baş verdiyi, eləcə də ciddi ziyan dəymiş mülki obyektlər, evlər, təhsil müəssisələri, uşaq bağçaları, dövlət orqanlarının inzibati binaları və digər sosial obyektlərdə monitorinq aparıb. Aparılan monitorinqlər zamanı Müvəkkil, təsisatın əməkdaşları və İƏT OA-nın nümayəndə heyəti tərəfindən səfərin yekunu olaraq beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanacaq hesabatın hazırlanması üçün zəruri məlumatlar və sübutlar toplanılıb.
Qeyd edək ki, Tərtərdə həyata keçirilən faktaraşdırıcı missiyadan sonra nümayəndə heyəti rəsmi səfər çərçivəsində apardıqları monitorinqin nəticələrinin dəyərləndirilməsi və müvafiq Bəyanatın qəbul edilməsi üçün Ombudsman Aparatında mətbuat konfransı keçirəcəkdir. Bununla bağlı ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcəkdir.

Ombudsman of Azerbaijan together with the OIC Ombudsmen Association delegation continues fact-finding mission in Tartar district
17-09-2021 1254 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, and members of the delegation led by the President of the Organization of Islamic Cooperation Ombudsmen Association (OIC OA), General Ombudsman of Turkey Mr. ?eref Malkoç, and the Advisor to the Secretary General of the Association Mr. Muhammed Javed Ghani carried out a fact-finding mission in Tartar district, the one most affected by the heavy artillery and rocket attacks by Armenian armed forces during the 44-day Patriotic War.
The main purpose of the fact-finding visit is to conduct on-site investigation, gather evidence in Tartar district and prepare a report based on the outcomes of the monitoring for further submission to international organizations.
The delegation then monitored civilian facilities, houses, hospitals, educational institutions, kindergartens, government buildings and other social facilities, where there were casualties as a result of heavy artillery and rocket attacks, as well as those subjected to serious damage.
During the on-site investigations, the Ombudsman, the staff members of the Office and the delegation of the OIC Ombudsmen Association collected the necessary information and evidence to prepare a report to be sent to international organizations as a result of the visit.
It should be noted that after the fact-finding mission to Tartar city, the delegation will hold a press conference at the Ombudsman Office to evaluate the results of the on-site investigations and will issue a Statement. The public will be informed about the further details.