Ombudsman sərhəddə baş verən gərginliklə bağlı narahatlığını bildirir
Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində bir neçə gündür gərginlik müşahidə olunur. Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəş açması nəticəsində Azərbaycan tərəfinin hərbi qulluqçuları arasında həlak olan və yaralananlar olmuşdur. Ötən gecədən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin yenidən dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu istiqamətində gərginliyi artırmaq cəhdlərini davam etdirməsi, insanların xəsarət alması halları bizi ciddi narahat edir.
Ermənistan tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədində atəşkəsə məhəl qoymaması və iriçaplı silahlardan istifadə etməsi isə həmin ölkənin nəinki sülhyaratma prosesinə etinasız yanaşdığını, həmçinin bu prosesə ciddi maneə törətdiyini bir daha sübut edir.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə təhdidlər qəbuledilməzdir. Tərəfimizdən mütəmadi olaraq beynəlxalq hüququn tələblərinin xatırladılması və insan hüquqlarına hörmət edilməsi məqsədilə edilmiş çağırışlara baxmayaraq, Ermənistan tərəfi bölgədə sülh və birgəyaşayış şərtlərinə hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Bir daha Ermənistan tərəfini insanların həyat və sağlamlığının qorunması, dinc birgəyaşayışın təmin olunması üçün səylər göstərməyə, beynəlxalq ictimaiyyəti isə bu istiqamətdə zəruri çağırışlar etməyə dəvət edirik.

The Azerbaijani Ombudsman expresses her concern about the tensions at the border
Tensions have been observed on the Armenian-Azerbaijani state border for several days. As a result of the firing by the armed forces of Armenia, there are killed and wounded Azerbaijani servicemen. We are seriously concerned about the fact that the Armenian side continues trying to increase tensions in the direction of Kalbajar district of the state border since last night, which caused the cases of wounded people.
The fact that the Armenian side ignores the ceasefire on the Armenian-Azerbaijani border and uses large-caliber weapons once again proves that this country not only neglects the peacebuilding process but also seriously obstructs it.
Threats to the territorial integrity of the Azerbaijan Republic within the internationally recognized borders are unacceptable. Despite our regular remarks recalling the international law requirements and calls for respecting human rights, the Armenian side shows disrespect for the conditions of peace and coexistence in the region.
Once again we call on the Armenian side to make efforts for the protection of life and health of people and for ensuring peaceful coexistence and urge the international community to make necessary calls.