Ombudsman Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününə həsr olunmuş vebinarda çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni sərvətlərin sahibləri haqqında” mövzusunda vebinarda çıxış edib.
23 Aprel - Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü və 26 Aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününə həsr edilmiş vebinar Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının dəstəyi ilə təşkil edilib.
Ombudsman çıxışında Ermənistan tərəfindən30 ilə yaxın davam etmiş işğal dövrü ərzində maddi-mədəni sərvətlərimizin amansızcasına talan edildiyini, azərbaycanlıların hüquqlarının kobudcasına pozulduğunu, ölkəmizə külli miqdarda maddi ziyan vurulduğunu qeyd edib.
S.Əliyeva işğaldan azad edilmiş ərazilərdə dağıdılmış abidələrlə bağlı monitorinqlərin abidələrin hansı vəziyyətdə təhvil alınmasının sübutu olaraq vacib əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Ombudsman ermənilər tərəfindən xüsusən İslam mədəniyyətinə aid məscidlər, türbələr və digər abidələrə qarşı vandalizm aktları həyata keçirildiyini, bunun azərbaycanlılara qarşı nifrətin təzahürü olduğunu diqqətə çatdırıb. Bununla yanaşı, Ombudsman bu faktların dünya irsinə qarşı mənəvi terror kimi qiymətləndirilməli olduğunu, beynəlxalq təşkilatların müvafiq reaksiya verməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Vebinarda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin sədri Kamran İmanov, təhsil naziri Emin Əmrullayev, mədəniyyət nazirinin müavini Sevda Məmmədəliyeva, Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov və digər dövlət qurumlarının nümayəndələri mövzu üzrə məruzələrlə çıxış ediblər.

Ombudsman participated in webinar related to the World Intellectual Property Day
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms.Sabina Aliyeva spoke at the webinar “Old texts and classic sources expose Armenian forgery and fabrications or about the owners of the cultural treasures in the liberated territories”.
The webinar devoted to 23 April – World Book and Copyright Day and 26 April - World Intellectual Property Day was jointly organized by the Intellectual Property Agency and the Ministry of Culture and with the support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO.
At her speech, the Ombudsman noted that throughout the years of occupation by Armenia, our material and cultural treasures have been ruthlessly looted, rights of Azerbaijanis have been severely violated and enormous material damage inflicted on the country.
Ms.Sabina Aliyeva highlighted the importance of conducting monitoring of the destructed monuments in the liberated areas as evidence, in which conditions they have been handed over. She stressed that especially those monuments belonging to the Islamic culture, including mosques, tombs, and other monuments were subjected to vandalism by Armenians, which is a manifestation of hatred towards the Azerbaijanis.
In addition, the Ombudsman said that these facts should be assessed as moral terror against the world heritage, also reiterating the significance of an appropriate response from the international organizations.
At the webinar, Chairman of Board of Intellectual Property Agency Mr.Kamran Imanov, the Minister of Education Mr.Emin Amrullayev, Deputy Minister of Culture Ms.Sevda Mammadaliyeva, Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs and Secretary-General of the National Commission for UNESCO Mr.Elnur Sultanov and representatives of other state authorities made speeches.