“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində uşaq evləri sosial xidmət müəssisələrinə başçəkmələr həyata keçirilib
11-06-2021 1572 dəfə oxunub
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən uşaq hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə sosial xidmət müəssisələrində monitorinqlər mütəmadi olaraq davam etdirilir. “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında, “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nda  müəyyən edilmiş istiqamətlərə uyğun olaraqtəşkil olunan növbəti başçəkmələr Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin tabeliyində olan 2 və 3 saylı uşaq evlərinə keçirilib.
Başçəkmələr zamanı uşaq evlərinin bütün ərazisinə baxış keçirilib, uşaqların müdafiə, sağlamlıq, inkişaf hüquqlarının təmini məsələləri öyrənilib, o cümlədən qidalanma səviyyəsi,  tibbi yardım və psixoloji işin təşkili ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb, bir sıra çatışmazlıqlar müəyyən edilib.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə karantin rejimi qaydalarına əməl olunmaqla müəssisə rəhbərliyi, həmçinin uşaqlarla təsadüfi seçim əsasında fərdi və qrup şəklində söhbətləraparılıb.
Başçəkmələr zamanı aşkar olunmuş və yerində aradan qaldırılması mümkün olan bəzi sanitar-gigiyenik və təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı müəssisə rəhbərliyinə görülməli tədbirlər haqqında tövsiyələr verilib, habelə uşaqların hüquqlarının qorunması və gələcəkdə onlara qarşı hər hansı pis rəftar hallarının baş verməsinin qarşısının alınması məqsədilə müəssisə əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb.

Child care institutions were monitored within the frame of Human Rights Month-long Campaign
The National Preventive Team of the Ombudsman continues inspections at social care institutions to monitor the situation of ensuring the rights of children placed in those facilities.
The recent inspections conducted during the Human Rights Month-long campaign and in alignment with the OPCAT, the Constitutional Law on the Ombudsman, and Action Plan for the implementation of the Strategy for Children for 2020-2025 were carried out in children’s homes No. 2 and 3 under the auspices of Baku City Executive Power Office.
All areas of those social facilities were inspected, the issues related to defense, health, and development of children were studied, the general situation with the quality of the nutrition, medical care, and organization of the psychological aid and documentation was checked. Numerous shortcomings were found.
In accordance with the rules of the COVID-19 quarantine regime, the administration of the facility, and the randomly selected children were talked to in private or in groups in order to investigate the treatment standards.
The administration of the facility was given recommendations for taking measures regarding some sanitary and hygienic and security problems found during the monitoring and which can be easily eliminated on the spot, and legal awareness talks were held with the staff of the facility in order to protect the rights of children and prevent any ill-treatment towards them in the future.