Ombudsman Aparatının rəhbəri BMT-nin Əməkçi Miqrantlar üzrə Komitəsinin onlayn iclasında iştirak edib
15-04-2021 1321 dəfə oxunub
BMT-nin Əməkçi Miqrantlar üzrə Komitəsi 32-ci sessiyası çərçivəsində dövlət və digər maraqlı tərəflərin iştirakı ilə qeyri-rəsmi onlayn iclas təşkil edib. Komitənin üzvləri və müxtəlif ölkələrdən nümayəndələrin iştirak etdiyi iclasda miqrantların, o cümlədən əməkçi miqrantların və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının səmərəli təmin edilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı həmin iclasda iştirak edərək, Ombudsman təsisatının bu sahədə təcrübəsi barədə çıxış edib. A.Səfixanlı COVID-19 pandemiyası dövründə miqrantların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı Azərbaycan Ombudsmanının həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Bu müddət ərzində həssas əhali qruplarının hüquqlarının səmərəli təmin edilməsinə xüsusi diqqət yetirilməsi ilə bağlı Ombudsman tərəfindən müraciət və təkliflər hazırlandığı diqqətə çatdırılıb.
Ombudsman Aparatının rəhbəri bu istiqamətdə dövlət qurumları tərəfindən əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin tibbi, sosial xidmətlərə əlçatanlığının təmin edilməsi ilə bağlı xüsusi tədbirlər həyata keçirildiyini bildirib.O qeyd edib ki, pandemiyanın yeni yayılmağa başladığı dövrlərdə Azərbaycanda olan əcnəbilərin müvəqqəti qalma müddətinin  uzadılması ilə bağlı müraciət etmək zərurəti aradan qaldırılıb. Ombudsman tərəfindən miqrantların öz hüquqları haqqında maarifləndirilməsinin zəruriliyi ilə bağlı müvafiq orqanlara müraciət edildiyi də vurğulanıb.
Bununla yanaşı, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində miqrantların saxlanıldığı mərkəzlərə başçəkmələr keçirildiyi, onların sağlamlığının qorunması və digər hüquqlarının təmini məsələlərinin monitorinq edildiyi və miqrasiya orqanları ilə nəticələrlə bağlı vəziyyətin müzakirə olunduğu iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.

Head of the Ombudsman Office participated in the online meeting of the UN Committee on Migrant Workers
15-04-2021 1322 dəfə oxunub
The UN Committee on Migrant Workers (CMW) organized an informal online meeting with States and other stakeholders as part of its 32nd Session. The issues related to the effective protection of the rights of migrants, including migrant workers and their family members were discussed with the participation of members of the CMW and other stakeholders from different countries.
The head of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Mr.Aydin Safikhanli made a speech about the experience of the Ombudsman institution in this field. A.Safikhanli informed the participants about the activities of the Azerbaijani Ombudsman on the protection of the rights of migrants during the COVID-19 pandemic. It was noted that the Ombudsman has developed appeals and proposals regarding the efficient protection of rights of the vulnerable groups of population in this period of time.
The head of the Ombudsman’s Office said that special measures were taken by state bodies to ensure access to medical and social services for foreigners and stateless persons. He noted that at the beginning of the pandemic, the necessity to apply for an extension of the temporary stay of foreigners in Azerbaijan was lifted. It was also noted that the Ombudsman applied to the relevant authorities to educate migrants about their rights.
Besides, the participants were informed that within the framework of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism, visits were made to detention centers for migrants, their health and other rights were monitored, and the results were discussed with the migration authorities.