Regionlarda Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş tədbirlər təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Gəncə, Şəki, Quba və Cəlilabad regional mərkəzləri tərəfindən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibəti ilə tədbirlər təşkil edilib.
Gəncə Regional Mərkəzi hüquqi maarifləndirici tədbiri şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyası ilə birgə təşkil edib. Tədbirdən əvvəl iştirakçılar gimnaziya şagirdlərinin uşaq hüquqları mövzusunda çəkdikləri rəsmlərlə tanış olublar və şagirdlərin rəqslərindən ibarət mədəni proqramı izləyiblər. Bundan başqa, Regional Mərkəzin əməkdaşı Gəncə Uşaq Yaradıcılıq və İnkişaf Mərkəzinin təşkil etdiyitədbirdə iştirak edib.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi Şəki şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyada və Qarışıq Tipli Uşaq Evində müəllim və uşaqlarla görüştəşkil edib. Şəki Regional Mərkəzinin rəhbəri həmçinin “Uşaqlar bizim gələcəyimizdir” mövzusunda Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş videokonfransda iştirak edib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi tərəfindən Quba şəhər Valideyn Himayəsindən Məhrum Olmuş Uşaqlar üçün Tam Orta İnternat Məktəbində və Xüsusi Peşə məktəbində uşaqlarla görüş və maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Bundan başqa, regional mərkəzin rəhbəri Quba Regional QHT-lərin Resurs və Təlim Mərkəzinin təşkil etdiyi vebinarda iştirak edib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi isə “Uşaqlara qayğı xalqın gələcəyinə qayğıdır!” mövzusunda Masallı Bioloji Təbabət Klinikası, Cəlilabad şəhər 8 saylı Texniki və Humanitar fənlər təmayüllü məktəb-liseyi, Lənkəran şəhər O.Mirzəyev adına Qarışıq Tipli Uşaq Evi və İnteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyada maarifləndirici tədbirlər keçirib.
Keçirilən tədbirlərdə uşaqlara Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından təbriklər çatdırılıb, həssas əhali qrupu olan uşaqların hüquqlarının diqqət mərkəzində saxlandığı qeyd olunub. Ombudsmanın uşaq hüquqlarının təmin olunmasına yönəlmiş fəaliyyəti, təsisatda uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun yaradıldığı barədə iştirakçılara məlumat verilib.

Events dedicated to the International Day for Protection of Children were launched in the regions
Ganja, Sheki, Guba, and Jalilabad Regional Centers of the Ombudsman of Azerbaijan organized events on the occasion of June 1 – International Day for Protection of Children within the framework of Human Rights Month-long Campaign.
Ganja Regional Center launched a legal awareness event jointly with the city Integrated Training Boarding Gymnasium. Before the event, the participants got acquainted with the drawings on child rights by the gymnasium students and watched the students' dance performance. In addition, a staff member of the Regional Center attended an event organized by the Ganja Center for Childhood Creativity and Development.
Furthermore, the Sheki Regional Center of the Ombudsman held a similar online meeting with teaching staff and children at the Sheki City Integrated Training type Boarding Gymnasium and Mixed Type Orphanage. As well, the Head of Regional Center took part in the videoconference titled "Children are our future", organized by the Sheki City Executive Power.
The Guba Regional Center of the Ombudsman also held an awareness-raising event for children at the Guba City Secondary Boarding School for Children Deprived of Parental Care and the Special Vocational School. In addition, the head of this Regional Center participated in a webinar organized by Guba city Regional NGO Resource and Training Center.
Alike, the Jalilabad Regional Center of the Ombudsman launched an educational event on the topic "Caring for children is caring for the future of the people!" with the Masalli Biological Medicine Clinic, Jalilabad City Technical-Humanitarian Lyceum No. 8, Lankaran Mixed-Type Orphanage named after O.Mirzayev and Integrated Boarding Gymnasium.
During the events, it was said that the rights of children as a part of vulnerable groups of the population are at the center of attention of the Ombudsman. The participants were also informed about the activities of the Ombudsman aimed at ensuring the rights of the child, also about the establishment of a new Child Rights Protection Unit at the Institution.