Ombudsmanın Gəncə və Quba regional mərkəzləri tərəfindən onlayn hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
22-03-2021 1368 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə və Quba regional mərkəzləri tərəfindən məişət zorakılığı və erkən nikah mövzusuna həsr edilmiş onlayn hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin və Şəmkir rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, rayon Gənclər və İdman idarəsinin, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin nümayəndələrinin, aktiv gənclərin iştirakı ilə “Məişət zorakılığına qarşı mübarizə” mövzusunda onlayn hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov tədbir iştirakçılarını Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayıb və Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib. S.Abbasov qeyd edib ki,  Azərbaycan Ombudsman təsisatı ölkə ictimaiyyətinin diqqətini gender əsaslı zorakılıqla və məişət zorakılığı ilə mübarizəyə cəlb etmək məqsədi ilə müntəzəm olaraq maarifləndirmə fəaliyyəti həyata keçirir. Hər il müxtəlif kateqoriyalardan olan əhali qruplarının iştirakı ilə bu mövzuda mərkəzi və yerli dövlət orqanları ilə birgə tədbirlərin təşkil edildiyi, müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin və fəaliyyətlərin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 noyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın məişət zorakılığının qarşısının alınması məqsədinə nail olmaq üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edən digər iştirakçılar məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində maarifləndirmə işinin əhəmiyyətini qeyd edərək, bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinin səmərəliliyini vurğulayıblar.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi isə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Quba bölgəsi üzrə şöbəsi ilə birgə “Erkən nikah problemi, məişət zorakılığı və ona qarşı mübarizə yolları” mövzusunda vebinar təşkil edib.
Tədbirdə Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzinin rəhbəri, DQİDK-nın Quba bölgəsi üzrə şöbəsinin, Qusar və Xaçmaz rayon icra hakimiyyəti başçılarının müavinləri, Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi, humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini, Quba regional “ASAN xidmət mərkəzi”ndə Ədliyyə Nazirliyinin Qeydiyyat şöbəsinin rəisi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Quba, Xaçmaz və Qusar rayonları üzrə qazisi, yerli dövlət qurumlarının nümayəndələri və gənclər iştirak ediblər.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyevvideokonfransda çıxış edərək, tədbir iştirakçılarına Novruz bayramı münasibəti ilə Ombudsmanın təbriklərini çatdırıb. O, erkən nikahların məişət zorakılığının tərkib hissəsi olması, bu cür nikahların yaratdığı hüquqi, psixoloji və tibbi fəsadlar barədə danışıb, məişət zorakılığına qarşı mübarizə sahəsində Ombudsmanın həyata keçirdiyi fəaliyyətlə bağlı geniş məlumat verib.

Ganja and Guba regional centers of the Ombudsman held online legal awareness events
Ganja and Guba regional centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held online legal awareness-raising events on domestic violence and early marriages.
An online legal awareness-raising event on "Combating Domestic Violence" was organized by Ganja Regional Center of the Ombudsman and the Heydar Aliyev Center of Shamkir district, with the participation of representatives of the Youth and Sports Department, Youth Development and Career Center, active youth.
The head of Ganja Regional Center Sabuhi Abbasov greeted the participants on behalf of the Ombudsman Sabina Aliyeva and congratulated them on Novruz holiday. S.Abbasov noted that the Azerbaijani Ombudsman Institution regularly conducts awareness-raising activities in order to draw the attention of the public to the fight against gender-based violence and domestic violence. He has noted that every year, with the participation of various groups of the population, joint events are organized with central and local government agencies on this issue, and various awareness-raising events and activities are carried out.
It was noted that the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 27, 2020, assumes high importance to achieve the goal of preventing domestic violence.
Speaking at the event, the other participants noted the importance of awareness-raising in the fight against domestic violence, and stressed the effectiveness of further continuing the activities in this direction.
The Ombudsman's Guba Regional Center together with the Guba branch of the State Committee for Work with Religious Organizations (SCWRA) organized a webinar on "The problem of early marriage, domestic violence and ways to combat it."
The event was attended by the head of the Guba Regional Center of the Ombudsman, the Guba branch of the SCWRA, the deputy heads of the executive authorities of Gusar and Khachmaz districts, and other representatives of local governmental bodies, war veterans and active youth.
Speaking at the video conference, Bahruz Efendiyev, the head of the Ombudsman's Guba Regional Center, conveyed the Ombudsman's congratulations to the participants on the occasion of Novruz holiday.
He spoke about the fact that early marriages are an integral part of domestic violence, also about the legal, psychological and medical consequences of such marriages, and gave detailed information about the activities of the Ombudsman in the fight against domestic violence.