Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistanın azərbaycanlı əsir və girovlarla rəftarı ilə bağlı toplanmış faktlar əsasında hazırlanmış hesabatını beynəlxalq təşkilatlara göndərib
25-01-2021 1190 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva müvafiq beynəlxalq təşkilatlara 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən başlayan hərbi əməliyyatlar zamanı Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçuları, həmçinin 2014-cü ildən Ermənistan tərəfindən girovluqda saxlanılan azərbaycanlı mülki şəxslərlə rəftara dair hesabat ünvanlayıb.
Məlum olduğu kimi, Ermənistan və Azərbaycan arasında dekabrın 14-dən başlayaraq hərbi əsir, eyni zamanda girovların dəyişdirilməsi prosesi başlanıb. Ombudsman Səbinə Əliyevanın geri qaytarılan hərbi əsir və girovlarımıza baş çəkərkən apardığı fərdi söhbətlər zamanı onlar Ermənistanda məruz qaldıqları işgəncə və qeyri-insani rəftar halları barədə məlumat veriblər. Hesabatın hazırlanması zamanı həmin əsir və girovların ifadələri, sosial şəbəkələrdə yayılmış materiallar və əldə edilmiş digər faktlardan istifadə edilib.
Hesabatda Ermənistan tərəfindən əsirlik və girovluqda saxlandıqları müddət ərzində azərbaycanlılara qarşı işgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ləyaqəti alçaldan rəftar halları sübutlarla təqdim olunub.
Eyni zamanda, Azərbaycanda saxlanılan erməni hərbi əsirlərə qarşı münasibət və onların hüquqlarının təmini vəziyyətinin Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən monitorinq edildiyi də diqqətə çatdırılıb.
Yekunda Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin beynəlxalq humanitar hüquq normaları, xüsusən Cenevrə Konvensiyalarının müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla törətdiyi cinayətlərlə bağlı müvafiq beynəlxalq qurumlara çağırış edilib və təqsirkar şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması tələb olunub.
Qeyd olunmalıdır ki, 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycanda mülki əhali və obyektləri hədəfə alan hücumları ilə bağlı Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən beynəlxalq təşkilatlara ümumilikdə 8 hesabat, 8 bəyanat və videomüraciətlər də daxil olmaqla 14 müraciət ünvanlanıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva has sent a report on the treatment of the Azerbaijani captives and hostages to relevant international organizations
25-01-2021 1187 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva has sent a Report to relevant international organizations with regard to the treatment of the Azerbaijani Armed Forces' servicemen captured by Armenia during military operations since September 27, 2020, as well as the Azerbaijani civilians held hostage by Armenia since 2014.
As it is known, the process of exchanging prisoners of war and hostages between Armenia and Azerbaijan began on December 14.  During personal conversations with the returned prisoners of war and hostages, the Ombudsman Sabina Aliyeva has been told about the cases of torture and inhuman treatment in Armenia. During the preparation of the report, the statements of the captives and hostages, materials spread on social networks and other facts obtained were used.
The report provided evidence of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment of Azerbaijanis by Armenians during their captivity and hostage-taking.
At the same time, it was noted that the Azerbaijani Ombudsman monitors the treatment of the Armenian prisoners of war in Azerbaijan and the provision of their rights.
In conclusion, a call was made to the relevant international organizations in connection with the crimes committed by the Armenian military-political leadership in gross violation of international humanitarian law, in particular, the provisions of the Geneva Conventions, it was demanded to bring the perpetrators to responsibility.
This also should be noted that since September 27, 2020, the Azerbaijani Ombudsman has addressed 8 reports, 8 statements and 14 appeals, including video messages, to relevant international organizations in connection with the attacks of Armenia targeting the civil population and objects in Azerbaijan.