14-01-2021 1441 dəfə oxunub
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə yerləşdirilmiş 62 nəfərdən ibarət erməni terrorçu-diversant qrupu ölkəmizin müvafiq dövlət orqanları tərəfindən saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib.
Bununla əlaqədar qeyd etmək lazımdır ki, həmin ərazilərdə qarşı tərəfə məxsus qanunsuz silahlı birləşmələrin mövcudluğu kobud hüquq pozuntusu olmaqla, insan və vətəndaş hüquqlarına ciddi təhdiddir. Bu cür qanunsuz silahlı dəstə üzvlərinin həbs edilməsi etnik mənsubiyyətindən və vətəndaşlığından asılı olmayaraq həmin ərazilərdə yerləşən hər bir kəsin başda yaşamaq hüququ olmaqla, hüquq və azadlıqlarının təminatına və ölkə ərazisində real terror və cinayət hallarının qarşısının alınmasına xidmət edir.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinə atəşkəs əldə edildikdən sonra diversiya-terror fəaliyyəti həyata keçirmək məqsədilə göndərilmiş həmin şəxslərin törətdikləri terror əməlləri nəticəsində hərbi quluqçularımız və mülki vətəndaşlarımız arasında həlak olan və yaralananlar olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə Ermənistan tərəfindən qəsdən və məqsədyönlü şəkildə terrorçu-diversant qüvvələrin yerləşdirilməsini və onların törətdikləri cinayət əməllərini qəti şəkildə pisləyirik.
Xüsusilə vurğulamaq lazımdır ki, beynəlxalq humanitar hüquq normalarına, o cümlədən Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında 1949-cu il tarixli Cenevrə konvensiyalarının müddəalarına əsasən konkret cinayət əməli törətmiş terror təxribat qrupunun üzvləri hərbi əsir hesab edilə bilməzlər.
Cinayət xarakterli əməllər törətdiklərinə görə saxlanılan erməni terrorçu-diversant qrupun üzvləri beynəlxalq humanitar hüququn və ölkəmizin milli qanunvericiliyinin tələblərinə əsasən birmənalı olaraq hərbi əsir statusu daşımır və bu statusa iddia edilməsinin heç bir hüquqi əsası yoxdur.
Bu baxımdan Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan rəhbərlərinin 2020-ci il 10 noyabr tarixində imzaladıqları üçtərəfli bəyanatın qüvvəyə minməsi ilə hərbi əməliyyatların dayandırılmasından sonra Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinə silahlı diversant dəstələrinin göndərilməsi həmin bəyanatın pozulması kimi qiymətləndirilməlidir. Eyni zamanda terrorçu-diversant qrupun insan təlafatına səbəb olan təxribat və terror xarakterli əməlləri açıq-aşkar cinayət hesab olunduğundan onlar barəsində ölkəmizin cinayət qanunvericiliyinə uyğun olaraq məsuliyyət tədbirlərinin tətbiq edilməsi anlayışla qəbul edilməlidir.
Azərbaycanın silahlı qüvvələri və dinc əhalisinin həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaradan Ermənistanın ölkəmizə qarşı bu kimi təxribatları, insanların təkcə fiziki və maddi cəhətdən deyil, mənəvi-psixoloji baxımdan da ağır və riskli vəziyyətdə qalmalarına, yaşamaq, təhlükəsiz və sağlam ətraf mühitdə yaşamaq və digər fundamental hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulmasına səbəb olduğundan bu cinayətkar əməllərə qeyd-şərtsiz son qoyulmalıdır.
Bir daha Ermənistan tərəfini 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın tələblərinə riayət etməyə, dinc insanların həyatına təhdid yaradan, hüquq və azadlıqlarının pozulmasına yönəlik təxribatçı əməllərdən çəkinməyə, beynəlxalq hüquq normalarını yalnız tövsif etməklə siyasi manipulyasiyaya yol verməməyə çağırırıq.

14-01-2021 1366 dəfə oxunub
An Armenian terrorist-sabotage group of 62 members purposefully deployed by Armenia in the liberated areas of Azerbaijan was detained by the relevant state bodies and handed over for the investigation.
In this context, it must be pointed out that the presence in these areas of the illegal armed groups belonging to the opposite side is a severe violation of human rights and a serious threat to human and civil rights. The arrest of members of such illegal armed groups serves to safeguard everyone’s rights and freedomsin those areas, including mainly the right to life irrespective of their ethnicity or nationality, and to prevent real terrorism and crime in the country.
After the ceasefire reached by Azerbaijan and Armenia, our servicemen and civilians were killed and wounded as a result of terrorist acts committed by these groups sent to the territories of Azerbaijan to commit terrorist activities.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, we strongly condemn the deliberate and purposeful deployment of terrorist-sabotage forces by Armenia in our liberated territories and the criminal acts committed by them. It should be especially emphasized members of a sabotage group committed a specific crime are not entitled to have a status of prisoner of war under international humanitarian law, particularly the 1949 Geneva Conventions on the protection of victims of war.
The members of the Armenian terrorist-sabotage groups detained for criminal acts do not have the status of POWs as per the provisions of IHL and domestic laws of Azerbaijan, and unequivocally there is no legal basis to claim this status.
In this regard, the sending of armed sabotage groups by Armenia to the territories of Azerbaijan after the cessation of hostilities with entry into force of the tripartite statement signed on 10 November 2020 by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia should be considered a violation of the statement in question. Furthermore, since the provocation and acts of terrorism by the sabotage group that cause the loss of human life of a terrorist are considered predicate offences, bringing them into criminal liability in accordance with our national criminal legislation must be accepted with understanding.
Such provocations by Armenia against our country pose a serious threat to the life and health of the armed forces and civilian population of Azerbaijan. In addition, such actions also threaten people not only physically and materially, but also morally and psychologically, as well as cause to live in a difficult and risky situation, blatant violation of their main rights and freedoms, including the right to life, the right to live in in a safe and healthy environment; therefore, these criminal acts must be stopped unconditionally.
We once again call on Armenia to obey the requirements of the tripartite statement of 10 November 2020, to refrain from provocative actions threatening the life of peaceful civilians and violating human rights and freedoms, as well as not to use manipulations wrongly interpreting the norms of international law.