Ombudsman Aparatının əməkdaşları gender bərabərliyi mövzusunda keçirilmiş təlim kursunda iştirak ediblər
06-02-2020 1547 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşları - Elmi-analitik sektorun baş məsləhətçisi Lamiyə Zeynalova, Mülki və siyasi hüquqların müdafiəsi sektorunun böyük məsləhətçisi Aysel Yaqubova 30-31 yanvar 2020-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının (GİZ) birgə təşkilatçılığı ilə gender bərabərliyi mövzusunda keçirilmiş təlim kursunda iştirak ediblər.
Təlim çərçivəsində gender əlifbası, gender bərabərliyinin təmin olunması, qadın hüquqlarının müdafiəsi, milli qanunvericilikdə gender məsələləri və qadın hüquqları, beynəlxalq sənədlərdə gender və s. mövzularda təqdimatlar olub, qrup işləri aparılıb və nəticələr müzakirə olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin fəaliyyətində gender məsələləri və qadın hüquqlarının müdafiəsi prioritet məsələlərdəndir. Ombudsman bu sahədə işini Pekin Fəaliyyət Platformasının 12 istiqaməti üzrə aparır.
Tədbirdə qeyd edilib ki, bu cür təlimlərin keçirilməsi kişi və qadınlara ictimai həyatın bütün sahələrində bərabər imkanların yaradılmasının əhəmiyyətinin diqqətə çatdırılması baxımından önəmlidir.
Sonda təlim iştirakçıları Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən sertifikatla təltif olunublar.

Staff members of the Ombudsman Office participated in a training course on gender equality
Staff members of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan - chief advisor of the Scientific and Analytical Sector, Lamiya Zeynalova and senior advisor of the Sector for Protection of Civil and Political Rights, Aysel Yagubova participated in a training course on gender equality that was jointly organized by State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) and German Society for International Cooperation  (GIZ) from January 30-31, 2020.
Within the framework of training, presentations and group work were done on the topics such as ensuring gender equality, protection of women’s rights, gender issues and women’s rights in national legislation, gender and other topics in international documents, and the results were discussed. It was noted that gender issues and women’s rights protection are among the priorities in the activity of the Azerbaijani Ombudsman who carries out her activity in this field in complaince with 12 Critical Areas of Concern of the Beijing Platform for Action.
During the event the importance of such kind of trainings was highlighted in terms of supporting the importance of equal opportunities for men and women in all spheres of public life.