Ombudsman Moldova parlamentinin Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri ilə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Moldova Respublikası Parlamentinin Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Vitali Jakotla görüş keçirib.
Görüş zamanı Ombudsman qonağa insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verib.
Müvəkkil təsisatın fəaliyyətində beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verildiyini bildirib, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları ilə, o cümlədən Moldova Ombudsmanı ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, hər iki ölkənin vətəndaşlarının hüquqlarının səmərəli müdafiəsi ilə bağlı birgə əməkdaşlıq fəaliyyətinin davam etdirildiyini qeyd edib.
Müvəkkil İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində Ermənistanın 30 illik işğalına işğalına son qoyulduğunu, azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq layihələrinin, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıdışı prosesinin həyata keçirildiyini qeyd edib. Lakin həmin ərazilərdə işğal dövründə basdırılmış minaların görülən işlərə maneə törətdiyi, eləcə də mülki şəxslərin həyat və sağlamlığına təhdid yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Səbinə Əliyeva cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-a ev sahibliyi edəcəyini bildirib, bu istiqamətdə mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Moldova Respublikası Parlamentinin Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Vitali Jakot öz növbəsində səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanla Moldova arasında insan hüquqları sahəsində təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Ombudsman gathered with the Chairman of the Moldova-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group
Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, gathered with Vitalie Jacot, Chairman of the Moldova-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group.
During the meeting, Ombudsman informed the Moldovan MP about the activities to protect human rights and freedoms.
Ombudsman pointed out the importance of international cooperation for the ombuds institution of Azerbaijan, outlining its strong collaboration with ombudspersons and NHRIs of other countries, including Moldova, adding that bilateral cooperation for effective protection of the human rights of its citizens between the two states is continuing.
Three-decade occupation by Armenia was ended as a result of the Second Karabakh War, re-building and construction works have been carried out in the liberated territories and the return process of former IDPs to their native areas has been implemented, Ombudsman said. However, the landmines, planted in those areas during the occupation period create obstacles to the works implemented there and the civilians’ lives and health have been threatened.
Sabina Aliyeva added that this year, Azerbaijan will host the 29th Session of the UN Climate Change Conference of the Participants of the UNFCCC. The sides discussed the possible prospects of cooperation.
V. Jacot, thanked Ombudsman for her warm reception.
At the meeting, the sides also discussed several issues of mutual interest, including study visits of staff members between the ombuds institutions of both countries.