Ombudsmanın təşəbbüsü ilə Şəki şəhərində “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini” mövzusunda tədbir keçirilib
24-09-2025 1260 dəfə oxunub
Bu il  Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO) tərəfindən 28 sentyabr tarixinin  Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı günü kimi elan etməsinin 10 illiyi qeyd edilir.
Bu gün ərəfəsində və “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini” mövzusunda təşkil olunan silsilə tədbirlərin davamı kimi 23 sentyabr tarixində Şəki “ASAN Xidmət” Mərkəzində növbəti maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini və təbliği istiqamətində təşkil olunmuş bu tədbirdə vətəndaşlar, Şəki “ASAN Xidmət” Mərkəzinin əməkdaşları və Şəki şəhərində fəaliyyət göstərən informasiya sahibləri olan müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Şəki “ASAN Xidmət” Mərkəzinin direktoru Bəhruz Nəsibov və Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova giriş sözü ilə çıxış edərək tədbir iştirakçılarına Müvəkkilin fəaliyyətinə dair ətraflı məlumat veriblər. Daha sonra şöbənin digər əməkdaşları təqdimatlarla Müvəkkilin informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarəti həyata keçirməsinin xüsusiyyətləri, informasiya əldə etmək hüququnun təmini və təbliği, bu hüququn pozulması ilə əlaqədar daxil olan müraciətlərin baxılması və cavablandırılması, Ombudsmanın protokol tərtib etmək səlahiyyəti, monitorinq və təhlillərin həyata keçirilməsi ilə bağlı məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.
Qeyd edilənlərlə yanaşı, “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini” adlı videoçarx nümayiş etdirilib və informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı maarifləndirici çap vəsaitlərinin təqdimatı keçirilərək həmin vəsaitlər hər kəs üçün əlçatan olan yerlərdə yerləşdirilməsi üçün Şəki “ASAN Xidmət” Mərkəzinə təqdim edilib.
Tədbirin sonunda mövzu üzrə fikir mübadiləsi aparılıb və tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

The Ombudsman organized an event in Sheki focused on promoting and ensuring the right of access to information
24-09-2025 1139 dəfə oxunub
This year commemorates a decade since UNESCO proclaimed 28 September as the International Day for Universal Access to Information.
As part of the "Year of Constitution and Sovereignty" and ahead of this remarkable international day, the Azerbaijani Ombudsman initiated the next awareness-raising event titled “Ensuring the Right of Access to Information”, which took place on September 23 at the Sheki ASAN Service Center.
This event had brought citizens, employees of the Sheki ASAN Service Center, and various information-holding stakeholders in Sheki.
In the opening remarks, Bahruz Nasibov, director of the Sheki ASAN Service Center, and Lamiya Zeynalova, head of the Department for Ensuring the Right to Information at the Ombudsman Office. They provided information about the Ombudsman’s work.
Later, employees of the Department informed the participants about how the Ombudsman oversees compliance of the activities with the information holders with the Law on Access to Information, protect and advocate this right, handles related complaints, drafts administrative protocols to fine, and monitors and analyzes.
Furthermore, a video on “Ensuring the Right to Access Information” was shown. Printed relevant educational materials were also exhibited and presented to the Sheki ASAN Service Center to place in public areas, ensuring easy access for all visitors.
At the end of the event, an open exchange of views on the topic was held and the questions were answered.