ƏƏSMN tabeliyindəki DOST Agentliyinin əməkdaşları üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib
19-11-2025 971 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyinin (DOST Agentliyi) vəzifəli şəxsləri və əməkdaşları üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova və digər əməkdaşlar tərəfindən çıxışlar edilərək, müasir dövrdə informasiya əldə etmək hüququnun mahiyyəti və bu sahədə beynəlxalq, həmçinin milli qanunvericiliyin tələbləri, Ombudsmanın informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti, eləcə də dövlət orqanları və digər informasiya sahiblərinin bu istiqamətdə daşıdıqları öhdəliklər barədə geniş məlumat verilib.
Eyni zamanda, iştirakçılara “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi mexanizmləri, informasiya sahibləri, informasiya sorğularına cavab verilməsi qaydaları, eləcə də məsuliyyət yaradan hallar barədə ətraflı təqdimatlar edilib.
Daha sonra sual-cavab və açıq müzakirə zamanı iştirakçılar öz təcrübələrindən irəli gələn situasiyalar üzrə suallarını ünvanlayıblar. Ombudsman Aparatının nümayəndələri tərəfindən həmin suallar ətrafında izahlar və praktiki tövsiyələr verilib.
Sonda Müvəkkilin təşəbbüsü ilə hazırlanmış maarifləndirici çap vəsaitləri iştirakçılara təqdim olunub.

A new training on the topic of “Protection of the Right to Access Information” was held for the DOST Agency employees
19-11-2025 972 dəfə oxunub
The Ombudsman’s Office organized a training on "Protection of the Right to Access Information" for officials and staff of the DOST Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population. The organization of such training was initiated by the Ombudsperson.
Lamiya Zeynalova, the head of the department on the protection of the right to information, and employees of the department made speeches during the training. The trainers shared knowledge on the understanding of the right to information in the modern era and the requirements of national legislation, the Ombudsman’s activities in the relevant field, as well as responsibilities for all information holders.
Aside from this, the trainees were also informed about the implementation mechanisms of the Law on Access to Information, the rules on how to respond to information requests, and circumstances giving rise to liability.
During a question-and-answer session and open discussion, participants asked experience-based questions. The Ombudsman's Office representatives answered those questions giving explanations and practical recommendations.
At the end, educational printed materials, prepared on the initiative of the Ombudsperson, were presented to the trainees.