Reabilitasiya mərkəzində monitorinq keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Ombudsman yanında “Psixi sağlamlıq və İnsan hüquqları” sahəsində İşçi Qrupun fəaliyyəti çərçivəsində müxtəlif asılılıqlarla bağlı reabilitasiya xidmətləri təklif edən “Qurtuluş” reabilitasiya mərkəzində Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən monitorinq keçirilib.
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu, “Psixiatriya yardımı haqqında”, “Narkoloji xidmət və nəzarət haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunları əsasında təşkil olunmuş monitorinqin məqsədi bu mərkəzdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələlərinin araşdırılması və  reabilitasiya prosesinə cəlb olunmuş şəxslərin hüquqlarının təmini məsələlərinin öyrənilməsi olub.
Mərkəzin fəaliyyətinin hüquqi əsasları, sənədləşmə, qidalanma, tətbiq olunan reabilitasiya proqramları, rəftar, müraciət etmək hüququ kimi məsələlərlə bağlı müəssisənin rəhbərliyi və əməkdaşlarla söhbət aparılıb.
Monitorinq zamanı mərkəzdəki yataqxana, yeməkxana, ibadət otaqları, inzibati hissə və istirahət zonalarına baxış keçirilib, reabilitasiya keçən bir neçə nəfər könüllü və konfidensial qaydada qəbul edilib.
Reabilitasiya prosesi keçən şəxslərin məxfiliyinə, şəxsi həyatına hörmət prinsiplərinə riayət edilməsi məsələləri araşdırılıb, yalnız könüllü razılıq olduqda bu şəxslər barədə məlumatların ictimailəşdirilməsinin mümkünlüyü vurğulanıb.
Monitorinq çərçivəsində Ombudsmanın “916” Çağrı Mərkəzinin fəaliyyəti barədə informasiyanı əks etdirən məlumat lövhələrinin mövcudluğu və reabilitasiya keçən şəxslərin Ombudsmana müraciət hüququnun təmin edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Yekunda Ombudsman Aparatının hüquqi maarifləndirici nəşrləri mərkəzin nümayəndələrinə təqdim edilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, reabilitasiya xidmətləri göstərən mərkəzlərin fəaliyyəti üzərində müntəzəm nəzarətin təmin edilməsi, müvafiq sahədə qanunvericiliyin və lisenziyalaşdırma prosesinin təkmilləşdirilməsi, etik prinsiplərə ciddi riayət olunması zəruridir. Eyni zamanda, media nümayəndələri və ictimaiyyətin reabilitasiyadan keçən şəxslərin məxfiliyinə hörmətlə yanaşması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Digər tərəfdən, asılılıqlardan əziyyət çəkən şəxslərin cəmiyyətə adaptasiyası üçün vacib olan bu cür mərkəzlər barədə yoxlanılmamış məlumatların yayılmasının da narahatlıq doğurduğu vurğulanmalıdır.
Məsələ Ombudsmanın diqqət mərkəzindədir. Reabilitasiya xidmətləri göstərən mərkəzlərin monitorinqi prosesinin davam etdirilməsi, monitorinqlərin nəticələri əsasında aparılan təhlil işinin yekunlaşdırılaraq müvafiq təklif və tövsiyələrin hazırlanması və aidiyyəti dövlət orqanlarına ünvanlanması nəzərdə tutulur.

The rehabilitation center was monitored
Under the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, and within the framework of the activities of the Working Group on ‘Mental Health and Human Rights’ at the Ombudsman Office, staff of the Ombudsman Office carried out a monitoring visit to the ‘Gurtulush’ Rehabilitation Center, which provides rehabilitation services for various types of addictions.
The objective of the monitoring, organized on the basis of the Constitutional Law on the Ombudsman, and the Laws of the Republic of Azerbaijan ‘On Psychiatric Assistance’ and ‘On Narcological Service and Control’, was to examine the conditions of detention and treatment issues at the center, as well as assess the protection of the rights of rehabilitation service users.
Discussions were held with the management and staff of the center regarding the legal basis of its activities, documentation, nutrition, rehabilitation programs applied, treatment issues, and the right to appeal.
In the course of the monitoring , the dining areas, prayer rooms, administrative sections, and recreation zones of boarding facility were inspected, and several individuals undergoing rehabilitation were interviewed on a  voluntary basis and in a confidential manner.
The issues related to respecting the privacy and personal life of rehabilitation service users were examined, and it was emphasized that information about these persons may only be made public with their voluntary consent.
In the course of the monitoring, it was emphasized the importance of the presence of information boards on the activities of the Ombudsman’s ‘916’ Call Center, and ensuring the implementation of the rights of rehabilitation service users to submit complaints to the Ombudsman.
The legal education tools produced by the Ombudsman Office were presented to the representatives of the center.
It should be noted that it is necessary to ensure regular oversight of rehabilitation service centers, advance the relevant legal framework and licensing processes, and strict adherence to ethical principles. In addition, it is particularly important that media representatives and the public respect the privacy of rehabilitation users. Furthermore, it should be emphasized that the dissemination of unverified information about such centers, which are crucial for the social reintegration of persons suffering from addictions, raises concerns.
The Ombudsman takes this matter under her control. The monitoring of rehabilitation centers will be continued, and based on the findings, the analysis will be made and the relevant recommendations and suggestions will be prepared to submit to the competent state authorities.